Ziua Drapelului Naţional

Miercuri, 26 iunie, oficialităţile giurgiuvene vor sărbători, alături de întreaga ţară, Ziua Drapelului Naţional. Drapelul va fi coborât de pe catargul din faţa Primăriei Municipiului Giurgiu încă din seara zilei de 25 iunie, de la ora 18,30, pentru a fi sfinţit la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”.
Apoi, în dimineaţa zilei de 26 iunie, cu începere de la ora 8,50, în Piaţa Tricolorului va avea loc ceremonialul de înălţare a Drapelului pe catargul din faţa Primăriei.
Pe lângă reprezentanţi ai Primăriei Municipiului Giurgiu, la eveniment vor fi prezenţi reprezentanţi ai Instituţiei Prefectului, Consiliului Judeţean, precum şi ai structurilor militarizate din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor.
Despre însemnătatea Zilei Drapelului Naţional va vorbi Cristina Stanciu, directorul Serviciului Judeţean al Arhivelor Naţionale. Drapelul va fi ridicat pe catarg în timp ce orchestra de suflători „Valahia” a Centrului Cultural „Ion Vinea” şi Corul Lira al Sindicatului Pensionarilor vor cânta Imnul Naţional al României.
Ceremonialul se va încheia cu defilarea Gărzii de Onoare.

Ultima modificare: 25.06.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Giurgiuvenii au la dispoziţie o zonă amenajată pentru picnic